Oči ako zrkadlo nášho zdravia – rozhovor s iridológom Ľubomírom Jánošom

To, že je naše telo múdre a že nám dáva rôzne signály, sme už iste počuli. Ale vedeli ste aj o tom, že naše zdravie, stav našich orgánov  a aj príčina našich zdravotných ťažkostí sa dá zistiť z našich očí? Iridológ Ľubomír Jánoš nám v nasledujúcom rozhovore prezradí viac.
1. Ako by ste pre laika vysvetlili pojem irisdiagnostika či iridológia?
Každý z nás sa už niekedy pozrel v zrkadle do svojich očí. Okrem farby či už modrej, hnedej alebo zmesi rôznych farieb, tam môžeme vidieť rôzne útvary, škvrny, čiarky, ktoré robia naše oči jedinečnými. Áno jedinečnými, pretože na svete neexistujú dve rovnaké oči!
A každý z týchto útvarov alebo farieb má svoj určitý význam, prečo sa na dúhovke nachádza a presne na tom mieste.

A práve týmto sa zaoberá irisdiagnostika. Nie nadarmo sa hovorí, že oko je oknom do duše. Je obrazom nielen nášho duševného rozpoloženia, kedy vidíme, či je niekto veselý alebo smutný, ale je aj obrazom nášho tela. A to doslovne. Každá časť dúhovky zodpovedá určitej časti tela, takže keď sa vytvorí útvar – lagúna, prípadne vyskytne škvrna, môže to značiť, že sa v tele niečo deje. Samozrejme, že niektoré lagúny alebo farby máme od narodenia, v tom prípade ide o genetické danosti každého jednotlivca. A tak v podstate máme sami seba stále na očiach. 🙂

Skúsený iridológ vie tieto útvary vyhodnotiť a nájsť príčinu zmien, ktoré prebehli v organizme. Irisdiagnostika je teda diagnostika zdravotného stavu organizmu, genetiky a stavu orgánov, chemických a fyzikálnych zmien v organizme a príčin zdravotných problémov. Nediagnostikuje sa iba z dúhovky – ale aj z bielka a zreničky. Na bielkach môžme vidieť rôzne cievy, škvrny, ktoré tiež poukazujú na stav tela. Iridológovia sa naučili tieto znaky rozoznávať a zistili, že oči sú presnou mapou nášho tela a nielen to – môžu nám ukázať viac, než si dokážeme predstaviť.

2. Čím Vás zaujala iridológia natoľko, že ste sa jej rozhodli venovať?

 Iridológia ma uchvátila jednak svojou absolútnou presnosťou v diagnostike a súčasne tým, že pravdu o sebe a svojom tele máme na tom najokatejšom mieste… Veď pri každom kontakte s kýmkoľvek sa človeku dívame do očí, vnímame jeho náladu, to, či je nám sympatický a často sa práve podľa toho rozhodujeme. Očami sa veľakrát dá povedať viac než slovami. A irisdiagnostika je na tom rovnako. Vždy, keď sledujem dúhovku a cez ňu vnútorný svet organizmu človeka – tým, že každý sme iný, je to ako vidieť malý vesmír, mikrokozmos, zakaždým iný a neopakovateľný. To ma na tom priťahuje najviac.

3. Kde a ako sa iridológia študuje? Koľko trvá štúdium iridológie?

 Dá sa študovať v Českej republike (štúdium je akreditované Medzinárodnou iridologickou asociáciou), tiež v USA, Nemecku, Rusku. Na Slovensku zatiaľ nie. Samotné štúdium so skúškami síce trvá iba 4 mesiace, ale predtým je potrebné naštudovať si dostupnú literatúru a pozorovať rôzne typy očí. Samozrejmosťou sú znalosti ľudského tela a  poznanie súvislostí medzi telesnými orgánmi. Zvládnuť toto štúdium bez predchádzajúceho oboznámenia sa s iridológiou je ako by ste prváčika poslali na vysokú školu. Nestačí iba zistiť, že dáky problém v tele je, ale treba vedieť aj prečo problém vznikol. Najdôležitejšia je v iridológii prax. A tú človek nezíska, pokiaľ sa tomu intenzívne nevenuje.

4. Ako prebieha konkrétne iridologické vyšetrenie?

 Na začiatku to vyzerá, ako by ste išli k fotografovi. Ibaže namiesto tváre si zoberiem na mušku Vaše oči. Detailne nafotím každé oko zvlášť. Potom príde na rad pohľadové vyšetrenie: Skontrolujem očné bielka a zreničky a tiež pigmenty na dúhovke a ich farebné odtiene. Toto vyšetrenie je úplne bezbolestné a ani sa nemusíte na fotenie líčiť. 🙂 Celé to trvá asi 10 minút. Potom máte na hodinku voľno, pretože asi hodinu potrebujem na to, aby som mohol vypracovať správu. Po hodinke sa opäť stretneme a poviem Vám výsledky. Toto sedenie trvá tiež asi hodinu, takže si na iridologické vyšetrenie treba vyhradiť asi 2,5 hodiny.

5. Poskytujete klientom aj poradenstvo ako zlepšiť zdravotný stav?

 Samozrejme, ku každej iridologickej správe prikladám aj zoznam vhodných a nevhodných potravín pre daný genetický typ a úpravu životosprávy na prírodnej báze.  Spolu s klientom si ho potom dôkladne prejdeme a klientovi nastavím ozdravný postup. To znamená, že určím, ktorým orgánom alebo sústavám je potrebné pomôcť v prvom rade, ako by mal upraviť životosprávu, ktoré potraviny by mal zo stravy vylúčiť alebo naopak zaradiť, aby sa problém neopakoval.

6. Čo všetko dokáže iridológia odhaliť?

 Oči sú mapou celého tela. Je v nich vidieť stav každého kúska nášho tela, každého orgánu. Okrem genetiky – toho čo sme zdedili po rodičoch a prarodičoch, sa v očiach zobrazuje aktuálny stav orgánov a sústav, chemické a fyzikálne zmeny, zápalové procesy a ich lokalizácia, prebiehajúce deje v organizme. Zistiť sa dá napr. oslabenie alebo zápaly orgánov, stav ciev, lymfatického systému, tvar a stav čriev, kolísanie krvného cukru, stav kĺbov, štruktúra kostí, spazmy – napätia v opornom systéme, kumulácia odpadových látok, kôrnatenie tepien, blokácie miešnych nervov a ich súvis so zdravotnými problémami, príčiny nadváhy, usádzanie solí – dna, schopnosť vstrebávať živiny zo stravy a mnohé, mnohé ďalšie. Jednoduchšia by bola otázka, čo sa v očiach nediagnostikuje. A čo sa v očiach zistiť nedá? Sú to napr. odoperované orgány – môžeme však v očiach sledovať, ako sa telo s operáciou vyrovnáva. Zle sa diagnostikujú obličkové a žlčníkové kamene, pretože nie sú nervovou sústavou spojené s mozgom. A ani to, že je žena tehotná v očiach neuvidíme a to preto, že tehotenstvo je pre telo prirodzený stav.

7. Sú niektoré ochorenia, ktoré sú Vám zrejmé už pri prvom pohľade do očí?

 V prvom rade si musíme objasniť fakt, že veľkosť znakov v očiach sa pohybuje v desatinách milimetra až milimetroch, takže z bežného pohľadu Vám nepoviem asi nič. Preto je potrebné si oči detailne nafotiť, aby som mohol podrobne preskúmať každý znak. Tiež je dôležité si uvedomiť, že v očiach sa zobrazuje stav tela a príčiny zdravotných problémov a nie konkrétne choroby tak, ako ich poznáme z úst lekárov. Naše telo nechápe pojem chrípka, alzheimer či diabetes. Tieto názvy vytvorili ľudia. Náš mozog však vie všetko o našom tele, a tak to aj zobrazí na očiach. Napríklad môžem diagnostikovať kolísanie krvného cukru už v začiatkoch, no neklasifikujem, či už je to diabetes alebo nie. To, či už podľa stupnice, ktorú vytvoril človek spadáte medzi diabetikov Vám povie klasická medicína. Taktiež nezistím z očí, či sa v noci budíte, že musíte ísť na toaletu, ale poviem Vám príčinu zlého spánku podľa stavu orgánov alebo mozgových centier, ktoré so spánkom súvisia.

8. S akými očakávaniami za Vami prichádzajú Vaši klienti? Sú ich dôvody skôr preventívne alebo ju chápu ako doplnok ku tradičnej medicíne?

 Prvú skupinu – asi 90 % klientov tvoria ľudia, ktorí sa dlhý čas trápili s rôznymi zdravotnými problémami a doposiaľ im vyšetrenia a rozbory klasickej medicíny nepriniesli žiadny výsledok, hoci ich zdravotné problémy pretrvávali. Denne počúvam: „mám problém s … a bol som aj na CT, robili mi rozbor krvi, výtery a všetky výsledky boli negatívne, nič nenašli.“

Ďalšiu skupinu tvoria väčšinou ľudia, ktorí sa snažia dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a aj napriek absolvovaným ozdravným kúram alebo diétam, sa chcú o svojom tele dozvedieť čo najviac, zistiť aká strava je pre nich vhodná alebo na čom by mali popracovať, aby si udržali zdravie. Hoci títo ľudia prichádzajú skôr z tých preventívnych dôvodov, dozvedia sa o sebe toľko informácií, že sú radi, že dostanú všetko aj na papieri.

Nájdu sa však aj ľudia, ktorí prídu skôr zo zvedavosti, než by potrebovali vyriešiť dáky problém alebo skvalitniť život. Tí ma odbijú so slovami: „Nič Vám nepoviem, a som zvedavý, čo mi zistíte…“ Z takého človeka nedostanem ani to, či bol operovaný alebo či užíva dáke lieky (kvôli možným toxínom – zvyškom po liekoch). Tak teda urobím vyšetrenie aj bez týchto informácií. Keď týmto klientom potom poviem výsledky vyšetrenia zvyčajne si idú oči vyočiť, otvoria ústa a prekvapene skonštatujú, že som ich presne „odhadol“.

9. Má iridológia pevné miesto v zahraničnej medicíne?

 Bol by som rád, keby ľudia chápali irisdiagnostiku ako výborný doplnok klasickej medicíny tak, ako je to vo vyspelých krajinách sveta. Tam v špičkových medicínskych centrách spolupracujú lekári – špecialisti, chirurgovia – iridológovia a terapeuti. Práve takéto centrá sú v Rusku, USA, Austrálii. Nie je ich veľa, ale myslím si, že tie budú udávať smer vývoja medicíny budúcnosti. Iridológ je nápomocný napríklad, keď do takéhoto centra privezú pacienta so silnými bolesťami a nie je isté či ide o žlčníkový záchvat alebo slepé črevo. Konať treba rýchlo a pre takéto situácie sa už nejeden chirurg začal venovať irisdiagnostike. Čo neodhalia prístroje, ukážu oči. Alebo v prípade, kedy sa rozhoduje či je potrebná operácia alebo či postačí medikamentózna liečba sa dá obrátiť na iridológa, ktorý podľa genetiky a stavu orgánu vie posúdiť vhodnosť operácie.

Verím, že v budúcnosti už ľudia nebudú musieť rozdeľovať medicínu na klasickú a alternatívnu, pretože každý – či chirurg, či špecialista na akupunktúru, bylinkár alebo iridológ môže človeku pomôcť. A najmä keď spoja svoje sily a vedomosti.

10. Majú ľudia na Slovensku záujem o iridológiu?

 V podstate áno. Ľudia, ktorí sa o irisdiagnostike dozvedia sú väčšinou nadšení. Samozrejme sú ľudia, ktorí bezvýhradne veria a spoliehajú sa iba na klasickú medicínu a všetko ostatné odmietajú. A keďže na Slovensku je irisdiagnostika zatiaľ pomerne neznáma, je ešte veľa ľudí, ktorí o tejto možnosti nevedia. Navyše na Slovensku je dosiaľ málo iridológov a ešte menej tých kvalifikovaných. Bolo by dobré, aby mali ľudia možnosť dozvedieť sa o iridológii viac, o tom čo všetko dokáže a aký by mohla mať prínos pre ich zdravie.

Veď pravdu o nás samých máme stále na očiach a je len na nás, či ju chceme vidieť.

 

 

2 Comments

Add Yours
  1. 1
    iridologia

    Dobrý deň, táto téma ma veľmi zaujala, osobne som vyskušala túto úžasnú metódu a chcela by som sa jej venovať, láka ma alternatívna medicina a pracujem v zdravotníctve, preto by som sa chcela informovať,kde presne a za akých podmienok možno študovať tento odbor v ČR. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *