Koučka štýlu Michaela Pisoňová Vám pomôže pri objavovaní toho, čo Vám pristane

Michaela Pisoňová má zaujímavú prácu. Je koučka štýlu. Pomôže Vám objaviť Váš vlastný štýl obliekania, objaviť svoje farby a zorientuje Vás vo svete strihov.  Rozhovor s ňou si prečítajte tu.

Pracujete ako koučka štýlu, ako ste sa k tejto práci dostali a kde sa takáto profesia študuje?
Ja potrebujem byť s mojou prácou stotožnená a musí mať pre mňa hlbší význam. Inak strácam životnú energiu. V predošlých zamestnaniach som vždy po nejakom čase cítila nespokojnosť. Keďže som to nechcela zažívať do dôchodku, čas na materskej dovolenke som cieľavedome využila na hľadanie oblasti, do ktorej by som sa vedela vložiť celá. Rozhodla som sa pre oblasť krásy a obliekania. V podstate som sa vrátila k tomu, čo som vyštudovala, odevníctvo a pedagogika, a čo ma vždy zaujímalo. Spomedzi rôznych ponúk na internete som si vybrala kurz zo Style Coaching Institute® vo Veľkej Británii. Ako jediný v sebe spája zručnosti stylistu a životného kouča, čo sa mne osobne veľmi páči. Kurz sa dá študovať priamo v Anglicku ale aj na celom svete, keďže prebieha online.
Existujú stylisti, módni poradcovia, koučovia štýlu, aký je rozdiel medzi týmito profesiami?
Módni poradcovia radia zväčša o aktuálnych módnych trendoch, hitoch sezóny a pod. Práca módneho stylistu je väčšinou spojená s módnym médiom. Jeho úlohou je vybrať modelkám oblečenie, doplnky a scénu na fotenie či natáčanie. Na tej najvyššej úrovni to zachádza až do umenia. Stylistami sa nazývajú aj niektorí poradcovia v líčení a úprave vlasov.
Osobný stylista a kouč štýlu učia jednotlivcov formovať svoju postavu pomocou oblečenia a doplnkov, hľadajú osobné farby a učia správne nakupovať oblečenie. Kouč štýlu však ide s klientom do väčšej hĺbky a šírky než stylista. Učí ako kultivovať celkový vzhľad so všetkým, čo k tomu patrí, aj ako ním prejaviť svoju jedinečnosť. Pracuje s psychikou, vzťahom k sebe, sebavedomím a rečou tela. Klient od kouča štýlu získava zručnosti, ktoré potom môže používať vo svojom živote ďalej, nie len na jednorazovej premene.
Ak si Vás niekto vyberie ako svoju koučku štýlu, čo môže očakávať? Ako prebiehajú jednotlivé stretnutia s Vami?
Prvým krokom je ujasniť si očakávania klienta a čas, ktorý je tomu ochotný venovať. Samozrejme, ideálne je pracovať komplexne, teda na celom vzhľade. Najprv spolu identifikujeme osobný štýl pomocou testu a rozhovoru, následne určíme typ postavy aj s jej individuálnymi črtami. Klient sa naučí, ako a prečo môže čo najviac vyťažiť z pozitív svojej postavy, jej správnym formovaním. Potom sa pozrieme na farebnosť a spolu hľadáme ideálne farby aj tie, ktorým by sa mal klient radšej vyhýbať. Ak sú na tele nejaké problematické časti, poradím, ako sa o to postarať. Naučím klientku ako sa správne starať o svoju pleť, prípadne ako používať make-up a správne sa nalíčiť. Zľahka sa venujeme aj témam vnútorného prežívania pomocou jednoduchých cvičení či rozhovoru. Medzi jednotlivými stretnutiami stanovujeme konkrétne ciele, na ktorých klient pracuje, aby si napr. vylepšil kvalitu života. Počas analýzy šatníka sa klient naučí, aké chyby robí pri nakupovaní a ako by mohol skombinovať veci, ktoré tam po vytriedení zostanú. Nakoniec ideme spolu nakupovať. V obchodoch má klient šancu pozrieť sa na veci novým pohľadom, v praxi si odskúšať, ktoré veci sa mu hodia a ktoré nie a kde je pre neho vhodné nakupovať. Koučing štýlu je jednoduchý, rýchly a funkčný spôsob, ako pozitívne naštartovať zmenu vo svojom živote k väčšej spokojnosti.
V poslednej fáze chodíte priamo s klientkou nakupovať? Dá sa obliecť aj lacno a pekne? Máte nejaké značky, ktoré preferujete?
Dá. V mojom ponímaní to však neznamená 5 tričiek za 5,- Eur a sako za 15,- Eur každý pol rok. Ja si myslím, že človek môže skutočne ušetriť, keď si menej často kúpi kvalitnú vec hoci za trochu viac peňazí. Trvá istú dobu vybudovať si takýmto spôsobom kompletný šatník, ale z dlhodobého hľadiska je to úspornejšie. V skutočnosti nám stačí málo vecí, ale mali by byť nadčasové, kvalitné a ľahko kombinovateľné. Tieto základné kúsky sa dajú dopĺňať menej nákladnými topmi či doplnkami. Zaujímavé a kvalitné kúsky sa dajú nájsť lacnejšie na rôznych bazároch či sezónnych výpredajoch. Mnohí si myslia, že využiť služby koučky štýlu je nákladné. Ale neuvedomujú si, že zručnosti, ktoré ich ja naučím im v konečnom dôsledku pomôžu ušetriť peniaze i čas.
Sú značky, ktoré mám rada a sú obchody, kde by som pre svoj nákup nevkročila. Konkrétne značky vám však nepoviem.
Každá žena chce byť krásna a obliekať sa dobre. Čo všetko je dôležité preto, aby si žena vybrala to správne oblečenie?
Je to jednoduché. Najpodstatnejšie je poznať samu seba a to z vnútra i z vonka. Takto žena hneď vidí, či je daná vec v súlade s jej osobným štýlom, či prospieva jej postave a farebnosti. Ak ovládate tieto tri veci, veľmi rýchlo si vyberiete to správne oblečenie a navyše ho budete vedieť ľahšie skombinovať. Je potrebné sa pritom aj trochu baviť a nebrať sa príliš vážne.
Dá sa povedať, aké základné kúsky by mala mať žena v šatníku, čo jej nesmie chýbať?
U každého sa to líši podľa životného i osobného štýlu. Mať dobré džínsy, kvalitné sako, elegantnú sukňu a košeľu v bielom odtieni, neutrálny kabát a „malé čierne šaty“ je však praktické asi pre každého.
Vezmime si napríklad malé čierne šaty. Niekde som čítala, že čierna skutočne pristane len málokomu. Ak viem o sebe, že som napr. jesenný typ, čím sa dajú malé čierne šaty nahradiť?
Čierna naozaj mnohým nepristane. Je to silná farba a menej výrazné a svetlé farebné typy sa v nej môžu stratiť. Aby nenosila farba ich ale oni farbu, je dobré čiernu nahradiť tmavošedou, tmavozelenou, tmavomodrou, bordovou a pod.
Mimochodom, ja používam tonálnu farebnú diagnostiku a v rámci nej niektoré jesenné farebné typy čiernu znášajú dobre
Napĺňa Vás táto práca? Vedeli by ste si predstaviť robiť aj niečo iné?
Nikdy predtým som nezažila taký pocit radosti ako keď som išla na konzultáciu koučingu štýlu s klientkou. Takže, áno, napĺňa. Viem si predstaviť kadečo, aj to, že robím niečo iné. Zaujíma ma veľa vecí. Ale myslím, že som si vybrala správne.
Aký je Váš osobný najobľúbenejší kúsok v šatníku?
Malé hnedé úpletové šaty .

1 Comment

Add Yours

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *