Stévia ako náhrada cukru?

O tom, že biely cukor nám neprospieva, vieme asi všetci. Niektorí ho dokonca dosť radikálne označujú aj za jed. Možno sa aj vám naskytne otázka, ako teda postupovať, ak chceme jesť sladké a zároveň si neubližovať bielym cukrom.

Práve tu by nám mohla byť pomocníčkou stévia. Jej hlavnými pozitívami je, že neškodí zubom, neobsahuje žiadne kalórie a je asi 300 krát sladšia ako klasický biely cukor.

Stévia je rastlina a pochádza z Paraguaja. Práve tu sa už dlhé roky používa. Rovnako je obľúbená aj v Japonsku a USA. V USA síce zakázali jej použitie v potravinárskom priemysle, ale aby firmy neprišli o zisky, môže sa používať v podobe potravinových doplnkov a v kozmetike. Zatiaľ výskumy dokázali: pleťové masky z nej likvidujú vrásky a jazvičky po akné, či ovčích kiahňach. Trochu zložitejšiu cestu mala stévia v európskych krajinách. Vo Francúzsku a Švajčiarsku je už niekoľko rokov udomácnená a v obchodoch dostanete kúpiť rôzne druhy potravín sladených práve stéviou. V Nemecku bola stévia ako sladidlo schválená len nedávno (od 2.12.2011). Dôvodom boli práve rôzne dlhodobé výskumy stévie. Pôvodne sa o stévii totiž mylne tvrdilo, že má rakovinotvorné účinky. WHO však označila stéviu za rastlinu, ktorá nie je zdraviu škodlivá. Stévia sa dnes v potravinárskom priemysle označuje ako E960.

Stévia pomáha udržovať v rovnováhe cukor v krvi a v pečeni, pričom podporuje pankreas. Obsahuje mnohé enzýmy, ktoré pomáhajú tráveniu, odtučňujú  a pomáhajú udržiavať váhu. Stevia je tiež nápomocná pri kožných problémoch, ekzémoch, dermatitíde, či akné. Je prospešná pre bunkový metabolizmus, zhutňuje svalstvo. Na Ukrajine sa po havárii v Černobyle podával záchranárom čaj sladený listami stévie, pretože steviozidy napomáhajú vyplavovaniu rádionuklidov. Vedecká literatúra uvádza, že steviozidy kladne pôsobia na ľudský organizmus.

Stéviu si môžete zakúpiť vo forme sirupu, pastiliek či prášku predovšetkým vďaka ponuke bioobchodov.

 

 

 

3 Comments

Add Yours
  1. 3
    Petra Sladká

    Ahojte,

    bohužel ve stévii cítím pachuť. Zkoušeli jste už nějaké jiné náhrady cukru? Často se používá maltitol, který má určité pozitivní vlastnosti (nižší glykemický index, méně kalorií než cukr apod.), ale diskutují se i “vedlejší účinky” když ho člověk jí moc. Mrkněte sem http://maltitol.cz/riziko-laxativnich-ucinku/ a dejte vědět, co si o tom myslíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *