Babsy Jagušák Heribanová: Byť minimalistom znamená život bez stresu a bez naháňania sa za materiálnym majetkom

Veľmi sa teším z toho, že vznikol tento rozhovor. Mám radosť z toho, že Babsy Jagušák Heribanová, hoci je odborníčkou na módu a štýl, vidí nástrahy rýchlej módy, neprimeraného konzumu a povzbudzuje ľudí k tomu, aby nepodliehali bezhlavo nákupnému ošiaľu vo výpredajoch. Babsy je okrem iného nadšená minimalistka. Prečítajte si rozhovor s touto zaujímavou mladou dámou, ktorá sa už onedlho stane mamičkou 🙂

1. Milá Babsy, v čase keď Vám kladiem túto otázku, práve čakáte svoje prvé dieťatko. Ako sa máte, tešíte sa na bábätko? Aj sa nejako špeciálne pripravujete na príchod Vašej dcérky?

Na bábätko sa s manželom veľmi tešíme, pretože sme obaja rodinné typy a od svadby sme plánovali potomka. Naša babička nám teda veštila správne – “do roka proroka”. Nejako špeciálne som sa nepripravovala, zabezpečili sme si všetko potrebné, keď som nastúpila na materskú dovolenku a mohla som sa začať naplno venovať zháňaniu výbavy. Okrem toho chodím pravidelne cvičiť pilates a jógu, aby som bola na pôrod čo najlepšie pripravená a mohla sa rýchlejšie dostať opäť do formy.

2. Vaše meno je pre mňa priam neodmysliteľne späté s módou a štýlom. Napriek tomu ste však zároveň nadšenou minimalistkou. Dá sa spojiť minimalizmus so štýlom?

Minimalizmus je smer v architektúre, hudbe, móde, umení, dizajne a prakticky v hociktorom inom odvetví. Nelipnem na veciach a snažím sa byť praktická vo všetkom čo robím alebo čo si obliekam. Minimalizmus je preto aj môj životný postoj, ktorý uplatňujem v psychickej a fyzickej rovine. Musíme si dávať pozor, aby naša túžba vlastniť veci neprerástla do boja o spoločenské postavenie, v chuť byť lepším ako ostatní. Byť minimalistom znamená život bez stresu a bez naháňania sa za materiálnym majetkom. Mali by sme si viac začať vážiť prírodu, nájsť si aktivity, ktoré nás robia šťastnými a tráviť čas s blízkymi. Po dekáde materializmu je čas trošku spomaliť, dať prednosť kvalite nad kvantitou a užívať si život tak, ako príde.

3. Veľmi sa mi páči, že v poslednej dobe sa čoraz viac hovorí o nevýhodách tzv. rýchlej módy. V čom vidíte Vy jej najväčšie zlo? Čo by ste zároveň poradili tým, ktorí nechcú podporovať rýchlu módu, no zároveň nemajú toľko prostriedkov, aby si mohli dovoliť napríklad podporovať lokálnych módnych tvorcov?

Najväčšie úskalia rýchlej módy sú tie, že systematicky a dlhodobo ničia životné prostredie. Či už sa jedná o nadprodukciu lacného oblečenia, farbenie látok, distribúciu, pracovné podmienky zamestnancov tovární v rozvojových krajinách alebo o hnojenie bavlníkových plantáží, tento problém je veľmi komplexný. Bude trvať ešte dlho, kým si uvedomíme, že konzumovať sa dá aj inak a že nemusíme neustále zhromažďovať nekvalitné oblečenie zo zliav. Ľuďom, ktorí chcú prispieť k zmene myslenia, by som odporučila, aby si o rýchlej móde veľa čítali, aby o tom diskutovali so svojimi priateľmi a aby pomáhali šíriť osvetu. Samozrejme, nakupovať dizajnérske oblečenie je finančne náročné, ale ešte vždy tu máme second handy alebo bazáre, ktoré organizujú nadšenci módy. Veľmi obľúbenou formou výmeny oblečenia je aj organizovanie bazáru medzi kamarátkami. Radšej si kúpme jednu kvalitnú drahšiu vec, ktorá vydrží a dobre sa o ňu starajme. Kedysi sa oblečenie zvyklo opravovať, dnes ho bez milosti vyhodíme po jednej sezóne.

Botanicka

4. Aký je Váš vzťah k nakupovaniu? Rada beháte po obchodoch, alebo do obchodu zájdete len vtedy, keď niečo vyslovene potrebujete? A v čom vidíte hlavné výhody minimalizmu pre Váš život?

Nakupovanie nemám rada, a preto chodím do obchodu len keď niečo potrebujem. Nehovorím, že nenakupujem v obchodoch s rýchlou módou, ale odkedy sa venujem tejto problematike, výrazne som znížila môj konzum. Tiež sa snažím dať prednosť značkám, ktoré robia CSR aktivity alebo fungujú na “sustainable” princípe.

5. Pochádzate zo známej rodiny, ktorá má veľmi blízko ku kultúre a umeniu. Ako oddychujete Vy, čo máte rada? Ťahalo Vás to niekedy k písaniu alebo k maľovaniu?

Rada oddychujem obklopená ľuďmi, ktorých mám rada. Som veľmi spoločenský tvor, takže sa rada prechádzam mestom, zájdem na večeru s priateľmi alebo do divadla či na koncert. K písaniu ma to zatiaľ veľmi neťahá, pretože som v tomto smere trošku netrpezlivá. Teší ma, keď môžem vidieť výsledok mojej práce v priebehu niekoľkých dní. Písanie je trošku zdĺhavejšie… Ale články pre časopisy alebo pre mojich klientov píšem rada. Som skôr na kratšie žánre. Umenie zbožňujem, ale iba ako divák a kritik.

fashionrevolution4

6. O čom sníva Babsy Heribanová na najbližších pár rokov?

Chcela by som sa venovať našej dcérke, dobre ju vychovať a žiť pekný rodinný život. Moje plány sa momentálne točia len okolo rodiny, pretože po niekoľkých rokoch, čo som trávila v práci viac ako desať hodín denne, prichádza konečne vytúžený oddych. A ako sa poznám, určite si vymyslím nejaký projekt, ktorému sa oddám.

2 Comments

Add Yours
 1. 1
  Alexandra

  Tiez som sa zapojila do instagramovej vyzvy Who made my clothes, ale ziadna znacka nereagovala:)
  A tiez mi je luto vyhadzovat oblecenie, len zial, niektore veci su nekvalitne, hoci kupene v lepsom obchode, farby vyblednu, alebo sa vec roztiahne. Nachadzam uz caro aj u handmade tvorcov, ktorych rada podporim, najma kupou sukni:)

  • 2
   Mirka

   Presne súhlasím, Saška. Mňa to už tiež veľmi po čase hnevalo. Mnohokrát bolo aj jedno, či daná vec stála málo, alebo hoci aj trojnásobok, kvalita bola častokrát rovnako zlá. Presne, handmade tvorcovia je asi aj u mňa cesta, ktorou by som rada šla. Aspoň viem, komu presne moje peniaze idú a kvalita sa s tou v bežných obchodoch ozaj nedá porovnať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *